071220141

Needless to say that the style I identify with, is absolutely classic and simple. I feel good in easy-mixing clothes that I can match in many ways and wear on different occasions. It’s not different when it comes to the fragrances. I like them to be universal – light and sheer enough to be the every day one but sensual and intriguing at the same time, perfect for a night out. I can find these features in the first and most popular fragrance from Viktor & Rolf, which perfectly combines these two contrasting faces together.
Speaking of the ingredients, Flowerbomb is a real floral exploding bomb. Rich and intense bouquet of jasmine, freesia and rose, give it a subtle smell. The bottle itself is very graceful, neat and has this charming diamond-shaped cut, don’t you think?

Nie muszę wspominać, że styl, z którym się utożsamiam jest klasyczny i prosty. Dobrze czuję się w ubraniach ponadczasowych, które mogę łączyć ze sobą bez końca na wiele różnych sposobów. Podobnie jest u mnie w kwestii zapachów. Lubię gdy są uniwersalne – wystarczająco lekkie i delikatne by móc nosić je na co dzień ale jednocześnie zmysłowe i intrygujące, idealne na wieczorne wyjście. Taki właśnie jest, pierwszy i najbardziej popularny, zapach projektantów Viktor & Rolf, który łączy w sobie te dwa, kontrastujące się ze sobą oblicza.
Jeśli chodzi nuty zapachowe, to Flowerbomb jest prawdziwą, eksplodująca kwiecistą bombą. Bogaty i intensywny bukiet jaśminu, frezji i róży, otula świeżym i subtelnym zapachem. Flakon sam w sobie jest bardzo delikatny i zgrabny, a kształtem przypomina mi oszlifowany diament, nie sądzicie ?

071220142
071220143
071220144
071220145