SPRING LOOKTotême trench coat / Levi’s 501 denim / Moye t-shirt / Chloé flats (similar here and here) / Mumu bag / Oroton watch

As soon as I added this ultra feminine trench coat to my wardrobe I found that it’s not just a perfect basic but something more – the statement piece in my spring look. I matched this one with all shades of black and grey – timeless Levi’s, t-shirt and flats. However, it’s still too cold for this kind of shoes so I put the graphite tights on that in the end look surprisingly good. I know it’s nothing innovative so let’s just call it a micro-trend you may be interested to follow this season.

Jak tylko ten ultra kobiecy płaszcz znalazł się w mojej garderobie, okazało się, że to nie tylko idealny basic ale coś więcej – wyróżniający się element mojego wiosennego look’u. Połączyłam go z wszystkimi odcieniami czerni i szarości – ponadczasowymi Levis’ami, t-shirtem i balerinkami w szpic. Jako że wciąż jest za zimno na baleriny, dodałam do tego zestawu grafitowe rajstopy, które ku mojemu zdziwieniu pasują idealnie. Wiem, że to nic innowacyjnego ale nazwijmy to odkrycie mikro-trendem, który być może będziecie chciały wykorzystać w tym sezonie.

Zapisz

Zapisz