QUALITY OVER QUANTITY

061020165

If she can’t afford it, she won’t buy it. If it doesn’t fit (or make her feel good, or flaunt what she’s got), she won’t wear it. If she can’t find it, she won’t compromise. If she loves it, she won’t toss it. She reuses it, rethinks it, lets it age.

When a French girl shops, it isn’t a solitary act of buying something new. It’s part of a lifelong process of editing her environment, making small but meaningful additions to her home, her closet and her life.”

– Entre Nous: A Woman’s Guide to Finding Her Inner French Girl (via Sartreuse)

061020168

Preparing for my moving out to Italy few weeks ago, I had to pack myself for next four months into one suitcase only. Due to the limited luggage, I thought that it would be very clever of mine bring only the most versatile clothes that, thanks to its simplicity, would be easy to mix and match. This moment turned to be perfect to re-think the content of my wardrobe – it turned out I was missing few items but also made me realize which from the ones I already own, I like best.

Cashmere turtleneck in dove color that has been seen recently on the blog, it’s my first thing from the Scandinavian brand Filippa K. You can believe me or not, but from the time of purchase I want to wear it every single day – it goes great with denim, black material trousers but it’s also elegant enough to pair it with skirt and elegant heels. However, simplicity would not be the same if it was’t accompanied by quality. The fact that this knit is made of recycled cashmere extremely pleasant in touch makes my heart goes even faster.

Perhaps you find it surprising but for everyday use we need no more than one pair of jeans. Being in a hurry, you’ll always reach for the one in which you feel most comfortable and that fits best your body type. Probably you already noticed that the Topshop pants have been featured in many outfit posts – I love their color, fit and I honestly did not expect them to become my favorite pair. I take them with me on every journey – from fashion week in Stockholm to yacht cruise to the Greek islands.

When it comes to shoes, you know I do love flats so I can not imagine my life without ballerina. At the end of the season I purchased a pair of timeless Pretty Ballerinas on sale – an absolute classic and chic. This is my second pair from the brand and I am very satisfied customer for the very beginning.

I already have several pairs of ankle boots – with buckles, made of patent leather and on higher heel. All are black but none of them deserves to be called versatile, so another thing in which I decided to invest this fall were pistol boot. I do believe that the Italian footwear is beyond phenomenal so I went for Aquatalia made of weatherproof material. Perfectly contoured, comfortable and classic model on a delicate heel.

Now being in Ferrara, I look at those few things hanging in my closed and I feel that I have plenty to wear. Buying clothes that save my time spent on taking up decisions, clothes that make me feel and look good wherever I go, is a double and pure pleasure. The process of building the capsule wardrobe is a long, often basedoften based on failed trials but choosing quality over quantity, make our choices more conscious.

061020164
061020167Przygotowując się do wyjazdu do Włoch kilka tygodni temu musiałam spakować się do jednej walizki na najbliższe 4 miesiące.   Ze względu na ograniczony bagaż, stwierdziłam, że muszę zabrać ze sobą tylko najbardziej uniwersalne ubrania, które dzięki swojej prostocie dadzą mi dużą dowolność w tworzeniu zestawów.  Był to moment, w którym zawartość mojej garderoby została poddana weryfikacji – okazało się, że brakuje mi kilku elementów ale też  uświadomiło mi, które z posiadanych już przeze mnie rzeczy lubię najbardziej.

Kaszmirowy golf w gołębim kolorze, który pojawił się niedawno na blogu, to moja pierwsza rzecz od skandynawskiej marki Filippa K. Możecie mi wierzyć lub nie, ale od czasu zakupu mam ochotę nosić go codziennie – pasuje do jeansów, czarnych materiałowych spodni ale jest on na tyle elegancki, że z chęcią dobrałabym do niego spódnicę i parę eleganckich szpilek. Jednak prostota nie byłaby tym samym gdyby nie towarzyszyła jej jakość. Wyjątkowo cieszy mnie fakt, że sweter jest wykonany z odzyskanego wtórnie kaszmiru znakomitej jakości i jest wyjątkowo przyjemny w dotyku.

Być może Was to zaskoczy ale do codziennego użytku nie potrzebna jest nam więcej niż jedna para jeansów. Będąc w pośpiechu zawsze sięgniemy tylko po tę, w której czujemy się najbardziej komfortowo i która najlepiej leży na naszej sylwetce. Zapewne zauważyłyście, że ze spodniami Topshop przygotowałam wiele stylizacji – uwielbiam ich kolor, fason i szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że staną się moją ulubioną parą. Zabieram je ze sobą w każdą podróż – od tygodnia mody w Sztokholmie po rejs na Greckich wyspach.

Jeśli chodzi o buty, to jako zwolenniczka niskiego obcasa nie wyobrażam sobie życia bez balerinek. Na zakończenie sezonu upolowałam na wyprzedaży ponadczasowe Pretty Ballerinas z lakierowanym czubkiem – absolutny klasyk i szyk. To już moja druga para tej marki i od samego początku jestem bardzo zadowolona z zakupu.

Mam w garderobie kilka par botków – z klamrami, na wyższym obcasie, lakierowane. Wszystkie są czarne ale żadna z nich nie zasługuje na miano uniwersalnej, tak więc kolejną rzeczą, w którą zainwestowałam tej jesieni były sztyblety. Uważam, że włoskie obuwie jest wykonane fenomenalnie więc zdecydowałam się na ponadczasowe sztyblety Aquatalia z odpornego na wodę i zabrudzenia materiału. Doskonale wyprofilowany, wygodny i klasyczny model na delikatnym obcasie.

Będąc obecnie w Ferrarze patrzę na kilkanaście rzeczy zawieszonych w tymczasowej szafie i mam wrażenie, że wszystkie elementy współgrają ze sobą w dowolnej konfiguracji. Kupowanie ubrań, które wprawiają mnie w poczucie, że gdziekolwiek nie pojadę, będę wyglądała i czuła się dobrze w tym co noszę, a przede wszystkim – nie będę traciła zbyt dużo czasu na podejmowanie decyzji dotyczących ubioru, sprawia mi podwójną przyjemność. Proces uzupełniania minimalistycznej garderoby jest długi, często oparty na metodzie prób i błędów ale stawiając na jakość zamiast na ilość, nasze wybory będą coraz bardziej świadome.

061020162