KIMONO JACKET
Weekend MaxMara kimono jacket / Solar turtleneck (similar here) / Topshop denim / Dolce & Gabbana bag / Oroton watch / Kennel & Schmenger boots

Ever since I experimented with my kimono look for NYE party I absolutely fell for tunics and blouses tied at waist. I just could not stop thinking about the black kimono jacket I found the other day so I finally went for it to have it as an alternative to trench coat for upcoming spring. However, as long as the winter’s here, I’m wearing it under a warm coat matched with turtleneck and kitten-heeled ankle boots. This set was choice of mine for Thursday’s brunch in Warsaw with Nouw team. This purchase was an excellent decision because the jacket already beacame one of the favourite pieces from my wardrobe.

Od czasu mojego sylwestrowego eksperymentu z kimonem absolutnie przepadłam za wiązanymi w pasie tunikami i bluzkami. Jako że nie umiałam przestać myśleć o czarnej kimonowej marynarce, którą znalazłam już jakiś czas temu, zakupiłam ją z myślą o zbliżającej się wiośnie jako alternatywa dla trencza. Niemniej jednak póki zima trwa w najlepsze, noszę ją pod ciepłym płaszczem zestawioną z golfem i botkami na obcasie. To połączenie wybrałam na czwartkowy brunch w Warszawie w towarzystwie ekipy Nouw i szczerze mowiąc, zakup był strzałem w dziesiątkę ponieważ marynarka już stała się jednym z ulubionych elementów mojej garderoby.

photos: Annie Hyrefeldt