080320151

080320152
080320153
080320154
080320155
Wearing Sheinside coat, Woolovers cashmere knit, Front Row Shop pants, Georgia Rose flats (similar here and here), Michael Kors bag, Olivia Burton watch.

When I first saw woolen sweaters and dresses from last year’s Stella McCarntey collection, I just knew I need this pattern in my closet so badly. Unfortunately, despite intensive searches, I couldn’t find anything made of a similar blend. Shortly after my arrival in Ferrara I visited several second hand boutiques, in one of which, there was this cashmere hat waiting for me. Both, the form and the color are so unoridinary so I just could not resist it.

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam wełniane swetry i sukienki z zeszłorocznej kolekcji Stelli McCarntey, od razu wiedziałam, że jest to deseń, który z chęcią dołączyłabym do swojej garderoby. Niestety mimo intensywnych poszukiwań, nie potrafiłam znaleźć żadnej rzeczy wykonanej z podobnej mieszanki. Tuż po moim przyjeździe do Ferrary, odwiedziłam kilka second handów, a w jednym z nich czekała na mnie ta kaszmirowa czapka. Zarówno jej forma jak i kolor są bardzo nieoczywiste, więc po prostu nie mogłam się jej oprzeć.